Akademie leadershipu

Kurz pod tímto názvem a mottem Cesta k výjimečnosti  jsem v rámci spolupráce naší organizace a FranklinCovey absolvoval před třemi roky. Byl jsem z něj nadšen a rozhodně ne sám. A tak jsme jej zopakovali ještě čtyřikrát, přičemž nyní chystáme šestý cyklus. Podobné vzdělávání s takovým tahem na branku znám z kurzů o projektovém řízení….

Číst →

Nebojte se umělé inteligence

Máme za sebou další Pedagogický den (2024), což je celokrajské setkání pedagogů v Karlovarském kraji. Pořádáme jej u nás na Gymnáziu a Krajském vzdělávacím centru v Sokolově pravidelně jednou ročně, zpravidla na jaře. Letos jsme zvolili téma, které hýbe celým světem a školství není výjimkou. AI se nám určitě nevyhne a protože patřím mezi učitele, kteří umělou…

Číst →

Digitální kompetence a další cesta k nim

Před více než rokem jsem psal o třech elearningových kurzech v ICT, které jsme učitelům nabidli. Mám velkou radost, že počet jejich absolventů jde do stovek, šlo víceméně o rozšíření našich aktivit v DVPP a nečekal jsem to. Příprava a zpracování podobných kurzů je náročná, protože jde převážně o videokurzy. A natáčet, stříhat a komentovat…

Číst →

Chromebook a záznam obrazovky (1)

V době distanční výuky může tvorba videa přinést hodně smysluplných materiálů k individuální formě studia. Vždyť co je jednodušší, než si pustit film? Zároveň jde o poměrně snadnou a časově únosnou přípravu učitele. Stačí se nebát vlastního hlasu a občasných chyb, které děláme i v hodinách. Jakkoli jsou běžnou součástí výuky, ve videu působí příliš…

Číst →

Nouzový stav ve školách z pohledu školního psychologa

S čím vším se může v těchto nestandardních podmínkách potkat školní psycholog? Jak využít zkušenosti z náhlé změny režimu ve školách i rodinách? Jaké důsledky a možné poučení to s sebou přináší? Jak předejít potížím, které nyní teprve začínáme mapovat? Na počátku bylo zavření škol, přičemž nikdo netušil na jak dlouho a co všechno to…

Číst →

Výuka na dálku v převrácené třídě

V předchozích článcích jsem se o převrácené třídě již několikrát zmínil. Teď se pokusím ji vzít jako hlavní téma a vysvětlit její přínosy a rizika. Na webu je mnoho materiálů, které tento způsob výuky propagují, jen mám pocit, že se až příliš orientují na pozitiva. Jenže tak jednoduché to není. Jedna strana mince je vyzkoušení…

Číst →

Využití informačního systému Edupage pro online výuku – tvorba prezentací

Na úvod Během letních prázdnin v roce 2018 spustil informační systém Edupage nový modul pro tvorbu výukových materiálů. Kromě testů, kterým byl věnován předchozí článek, umožňuje Edupage vytvářet prezentace. Protože Edupage má cloudové řešení, není problém pro učitele se k vytvořeným materiálům dostat kdykoliv a kdekoliv z počítače či zařízení připojeného k internetu a snadno provést úpravy. Žáci, pokud mají pracovat…

Číst →

Chromebook a výuka ve škole i na dálku

Učíme z domova Kantorskou online aktivitu vedu jen přes prostředí Google. Použití Chromebooku se logicky nabízí jako nejjednodušší technická cesta. Je to ale opravdu tak snadné? Nejdříve si musím ujasnit, v čem se pohybuji, co je dostupné žákům a co já i oni umíme tak dalece, že se můžeme s klidem věnovat jen obsahu. Učit…

Číst →

Online výuka pomocí aplikace MS Teams – soubory, poznámkový blok a zadání

V předcházejícím článku jsem se vám pokusila přiblížit moje zkušenosti s aplikací MS Teams, vlastně pouze se zakládáním týmů a vedením videokonferencí. Nyní bych vám nabídla pedagogický pohled na další možnosti využití této aplikace. Záložky Každý tým funguje na bázi tzv. odkazů v kanálu Obecné. Ty jsou v podobě záložek uvedeny v horní liště u příslušného týmu. Odkazy nabízejí různé možnosti…

Číst →

Online výuka pomocí aplikace MS Teams – týmy a videokonference

Březen 2020 jednoznačně přes noc převrátil tradiční výukové přístupy českého školství. Distanční výuka – to je heslo, které mnoho učitelů budí v noci politých studeným potem. Každá škola nastalou situaci řeší po svém a vzhledem k odlišnostem vzdělávacích procesů (nejenom z pohledu věkového rozložení žáků, specifik předmětů a dalších) prostě přístupy odlišné být musí.  Jako škola jsme uživatelé…

Číst →