O webu

Tento web vznikl původně v rámci projektu Metodické kabinety Karlovarského kraje pro další vzdělávání pedagogických pracovníků jako výstup z klíčové aktivity Publikační činnost. Jde o jednu část celého projektu, ve kterém několik desítek odborných metodiků (rovněž pedagogů Karlovarského kraje) poskytovalo metodické konzultace jiným učitelům napříč celým regionem, a dále jsme realizovali vzdělávací semináře v rámci DVPP.

Web má velmi jednoduchou strukturu. Je rozdělen do devíti rubrik, které jsou zaměřeny na širší vzdělávací oblast. Mateřské školy a 1. stupeň ZŠ jsou vcelku jasné. Další část tvoří oblast Jazyky, kam jsme zařadili češtinu a cizojazyčné vzdělávání. Velkým oříškem byla Matematika a informatika, neboť jde o vzdělávací obory, které spolu velmi souvisí. Naší snahou bylo, aby zde nevznikal jakýsi manuál pro výpočetní techniku, ale uživatelsky přínosný text, který učitelům pomůže hlavně metodicky. A také snad povede k ujištění, že informatika je spíše o matematice než o počítačích. Vědní disciplíny jsou zřejmé, my jsme je rozdělili na Přírodovědné a Společenskovědné obory. Význam Výchov je natolik zásadní, že si zaslouží samostatnou kapitolu. Poslední dvě části tvoří Metodické řízení a ICT. Velmi široká oblasti ve kterých nám nešlo o klasickou řídící činnost ve školách, ale o průřezovou problematiku.

Publikační prostor, který jsme pedagogům našeho Karlovarského kraje vytvořili, může být dále naplňován. Projekt v listopadu 2014 skončil (Metodické kabinety), ale možnost šíření zkušeností a zajímavých příkladů z praxe nikoli. V případě zájmu o publikování vlastních textů s pedagogickým zaměřením se na nás obraťte, rádi vám vysvětlíme vše potřebné. Pod uvedeným odkazem rovněž najdete původní články včetně doprovodných obrázků.

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.