Pedagogický den 2023

Když se setkají kantoři z různých škol, je vždy o čem mluvit.  V jeden den v roce se sejdou učitelé v Karlovarském kraji na velké akci pod názvem Pedagogický den. Je to již tradice, která byla narušena pouze obdobím uzavřených škol kvůli pandemii. Pro nás jako pořádající školu jde o důležité setkání, protože nám jednak…

Číst →

Skriptování v Geogebře

O Geogebře jsem už několikrát psal. Jednak ji považuji v dnešní době za nezbytný nástroj učitelů matematiky bez ohledu na vztah k ICT obecně, jednak jde skutečně o širokou vzdělávací platformu přesahující původní geometrii. Berte tato slova prosím jako konstatování faktu, byť subjektivní. Nejde o technologické nadšení, ale o systémovou výuku, která je plně v…

Číst →

Micro:bit hlídá vzdálenost

Hlídač vychází ze stavebnice Grove Inventor Kit. Reaguje na pohyb tak, že se při přiblížení objektu k senzoru vzdálenosti rozblikají výstražně kontrolní ledky na micro:bitu a číselný displej zároveň ukazuje vzdálenost. Funguje výborně, nejdříve jsem jej nastavil na 10 cm a je docela přesný. Pro výuku jde o výborný pokus, protože je interaktivní a kód má…

Číst →

LaTeX a jeho užití v matematice

Sazba matematických výrazů a vzorců se řídí jasně danými pravidly, která ovšem není snadné v běžných textových editorech dodržovat. LaTeX (čti latech) je balík maker sázecího programu TeX, umožňující vytvářet dokumenty ve výstupním formátu PDF se správnou sazbou matematiky. LaTeX funguje na principu značkovacího jazyka, pro jeho použití není zapotřebí znalosti programování. Vzhled dokumentu je…

Číst →

CLIL a pedagog nejazykář

Cizí jazyky. Zaklínadlo, se kterým jako přírodovědně zaměřený člověk s mizerným hudebním sluchem a leností se učit nazpaměť, válčím již od základní školy. A to jsem v průběhu svých školou povinných i nepovinných let absolvovala výuku rovnou tří – nejprve jsem na ZŠ začala ruštinou, která se skokově zvrhla do studia německého jazyka a na střední škole…

Číst →

Využití informačního systému Edupage pro online výuku – tvorba testů

Na úvod I když Edupage není tak rozšířeným informačním systémem jako například Bakaláři, postupně si nachází své oblíbence, kteří ocení možnost tvorby materiálů pro žáky v podobě testů a prezentací. Poté, co učitel zpřístupní materiály žákům, můžou si je žáci snadno spustit přes svůj účet v Edupage nejen na počítači, ale také na mobilním telefonu. Výhodou je,…

Číst →

Práce s herbářem trochu jinak

Mým cílem bylo dokázat dětem, že botanika není nezáživná věda a že pracovat různými způsoby s herbářem může být zajímavé i naučné zároveň. Opakuje se to každý rok. Je začátek září, úvodní hodina přírodopisu 7. ročníku. Učitel seznamuje žáky s tematickým plánem, který je v průběhu školního roku čeká. Hlavní téma prvního pololetí zní „Obratlovci“. Žáci…

Číst →

Výuka elektřiny v Linuxu

Linux jako platforma pro výuku je spíše o nadšení pedagogů než o dlouhodobé strategii. Tento článek ukazuje, že by tomu tak být nemuselo, stačí vědět, jak na to. Pokud škola nemá experimentální pomůcky nebo jich nemá dostatečné množství, může použít počítačové programy modelující fyzikální jevy. V tomto článku se budu zabývat použitím operačního systému Linux…

Číst →

Analýza grafů s využitím tabletu

Měřit a zpracovávat fyzikální jevy bez počítače? S tabletem snadno a zábavně. Těmito větami chci uvést zajímavou metodu zpracování dat pomocí programu Vernier Graphical Analysis. Samozřejmě na tabletu. Představte si skupinu žáků, kteří mají k dispozici tablet nebo chytrý telefon. A sebe jako pedagoga, který má před sebou měřící senzorické zařízení (s možností ovládání rovněž…

Číst →

Tablet ve fyzice

Je otázkou času, kdy se tablety stanou běžným vzdělávacím nástrojem. Některé aplikace jdou této vizi nenápadně a promyšleně naproti. S příchodem tabletů se objevují možnosti, které zapojení techniky do výuky urychlují. Zejména u přírodních věd hraje interaktivita velkou roli, protože grafické zpracování vzdělávacích aplikací bývá velmi kvalitní a věrně modeluje jevy okolo nás. Mezi produkty,…

Číst →