Třetí ročník na začátku distančního vzdělávání navštěvovalo 18 dětí. V měsíci dubnu nastala změna, do třídy přibyl nový žák.
Na začátku distanční výuky byla nastavena třídní učitelkou a školou pravidla pro vzdělávání a odevzdávání úkolů. Během celého období distančního vzdělávání byly zohledněny potřeby všech žáků ve třídě a probíhala úzká spolupráce s rodiči těchto žáků. Ta probíhala přes komunikační kanály Google Meet, WhatsApp, SMS, školní e-mail žáků a Bakaláře.
Rodičům byly nabídnuty online konzultace s třídní učitelkou, které byly stanoveny dvakrát týdně, mezi rodiči však o ně po prvním týdnu distančního vzdělávání nebyl zájem. Po prvotním nastavení potřebné techniky a nainstalování programů, se kterými žákům pomohli rodiče (u některých za asistence učitele), proběhla první online zkouška žáků, rodičů a třídní učitelky, při které byla stanovena pravidla online výuky.
Ve středu 25. března proběhla první online výuka předmětů český jazyk, matematika a anglický jazyk. Dle rozvrhu probíhala výuka pravidelně v pondělí a ve středu. V pátek byl anglický jazyk nahrazen prvoukou. Již první den online výuky se připojilo přes aplikaci Meet 16 žáků, kteří se v tomto složení přihlašovali po celou dobu online výuky. Tito žáci měli dostačující technické podmínky, všem fungovala kamera, mikrofon a většina měla i sluchátka. Internetové připojení bylo dobré. Důvodem neúčasti dvou žáků nebylo technické vybavení.
Žáci velmi rychle pochopili práci s aplikací Meet – sdílení obrazovky, psaní do chatu, vypínání mikrofonů, vyplňování jednoduchých testů ve Formuláři a výborně pracovali taktéž s Kalendářem a školním e-mailem. Dodržovali po celou dobu domluvená pravidla online výuky – většinou jsme řešili nepozornost a nápovědu rodičů/prarodičů.
Velkou oblibu si u žáků získaly testy ve Formuláři pro jejich jednoduchost a rychlou zpětnou vazbu.
Ve všech hlavních předmětech jsme pokračovali v učivu. Pracovali jsme s učebnicí, pracovním sešitem a online učebnicemi, které poskytla některá vydavatelství v tomto období volně k dispozici. Rodiče a žáci ocenili nahraná videa s výslovností slovní zásoby a texty pro předmět anglický jazyk na webu školy s úkoly pořízená třídní učitelkou.
Ve třídě je jeden integrovaný žák, se kterým probíhal předmět speciální pedagogické péče i během distanční výuky. V případě potřeby bylo i ostatním rodičům nabídnuto doučování pro žáky, což bylo rodiči pozitivně hodnoceno a některými využito.



Výhody online výuky
- Pro většinu dětí jistota domácího prostředí.
- Možnost připojení i z náhradního prostředí – někdo byl u babičky, někdo odjel na dovolenou, někoho hlídala teta…
- Možnost zpětné vazby – pravidelná kontrola učebních pokroků.
- Seznámení se s prvními kroky na PC.
- Časová flexibilita online výuky.
- Pro dlouhodobě nemocné možnost konzultací nebo online připojení.
- Digitální prostředí někomu více vyhovuje – zlepšil se, větší motivace.
- Čas – naučí vás zaměřit se na to podstatné a důležité.
- Rodičovský náhled na úroveň spolužáků.
Nevýhody online výuky
- Absence osobního kontaktu.
- Zejména u 1. stupně chybí využití názoru. Práce s pomůckami, tvoření, osahání si věcí – propojení smyslů.
- Sedavá poloha po celou dobu – méně pohybu.
- Znemožnění skupinové práce.
- Čas – někteří potřebují delší čas.
- Každý nemá stejné možnosti (sociální zázemí, technické zázemí, internetové připojení).
- Rušivé elementy (zvuky, sourozenci, touha rodičů pomáhat, napovídat..).
Je dobře, že jsme si vše mohli vyzkoušet, někam nás to posunulo a pouze čas ukáže KAM? Přesto není online výuka všemocná a úplně vhodná pro žáky celého 1. stupně. Společně se těšíme do školy, kde máme stejné možnosti, můžeme se vidět a být spolu.
Autorka: Veronika Zikulová